» » Как жителю Еланецкого района унаследовать долю в праве общей совместной собственности

Как жителю Еланецкого района унаследовать долю в праве общей совместной собственности

Как жителю Еланецкого района унаследовать долю в праве общей совместной собственности
Начальник Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області Роман Возняк роз’яснив порядок спадкування частки у праві спільної сумісної власності.

Відповідно до статті 1226 Цивільного кодексу України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах.

Спочатку розглянемо питання, що ж таке спільна сумісна власність. Стаття 368 Цивільного кодексу України встановлює:
«1. Спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
2. Суб'єктами права спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.
3. Майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором або законом.
4. Майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім'ї, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі.».

Спільна сумісна власність відрізняється від спільної часткової власності фактично лише за визначеності часток. У спільній сумісній власності частка кожного із співвласників не визначена, тоді як у спільній частковій власності частки визначаються законом або домовленістю сторін.

Стаття 368 Цивільного кодексу України дає перелік майна, яке може належати на праві спільної сумісної власності:
1) майно набуте подружжям за час шлюбу, якщо інше не встановлено договором або законом;
2) майно, набуте в результаті спільної праці та за спільні грошові кошти членів сім’ї, якщо інше не встановлено договором, укладеним у письмовій формі.

Тим самим визначається й суб’єктний склад цього права. Ним може бути або подружжя або члени сім’ї, хоча ч. 2 ст. 368 ЦКУ передбачено, що суб’єктами права спільної сумісної власності можуть бути й юридичні особи, а також держава, територіальні громади, якщо інше не встановлено законом.

Розглянемо детальніше спадкування частки у праві спільної сумісної власності після смерті подружжя.

За загальними правилами, спадкоємці ділять між собою майно, яке на момент смерті спадкодавця перебувало у його власності. Тобто, як правило, це безпосередньо те майно, яке зареєстроване за померлим.

Разом з тим, не варто забувати про право спадкування частки спадкодавця у спільній сумісній власності з іншими особами (як правило, це стосується спільного сумісного майна подружжя), тобто про право на майно, яке фактично зареєстроване за іншими особами.

Так, якщо майно було зареєстроване за одним із подружжя, то фактично спадкоємці мають право на спадкування частки померлого у такому майні, тобто на 1/2 частку такого майна. Яким же чином оформити таку спадщину?

Порядок спадкування частки померлого у спільній власності з іншими особами визначений Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (Наказ Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595)

Так, на підставі письмової заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, за згодою другого з подружжя, що є живим, у свідоцтві про право власності може бути визначена і частка померлого у спільній власності.

Тобто, з Порядку вбачається, що поділ частки померлого у спільному сумісному майні можливий лише за умови наявності згоди іншого з подружжя. Будь-якої іншої процедури Порядок не передбачає. В свою чергу норма Цивільного кодексу України, яка регулює дане питання, особливо нічого не зазначає, окрім того, як право спадкоємців на частку у спільному сумісному майні (ст. 1226 ЦК України).

Виникає питання, а що ж робити, якщо інший з подружжя не хоче добровільно ділити спільне сумісне майно з іншими спадкоємцями? Як же захисти свої права в такому випадку спадкоємцям? В такому випадку захистити свої права можливо лише через суд.

Відповідно до роз'яснень, що містяться в інформаційному листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753-0/4-13 від 16.05.2013 року, у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину, спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутись з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності.
Комменатрии заблокированы администрацией издания

Сайт Еланецкого района. Наш E-mail: el@newsmk.info

 

Использование материалов сайта возможно только с указанием нашего сайта как первоисточник!